Gatunek i odmiana uprawna
Materiał opisany przez Lopez-Granero i współautorów jako Mammillaria vetula ssp. gracilis var. Arizonica cv. Snowcap należy do odmiany uprawnej. POWO przyjmuje obecnie gatunek Mammillaria vetula, a nazwę podgatunku gracilis traktuje jako jego synonim. Współczesny zapis Mammillaria vetula ‘Snowcap’ łączy gatunek z nazwą kultywaru. Historyczne brzmienie zachowano w tytule publikacji, aby jej materiał można było odnaleźć. [2-WWW][2-WWW] [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 759–760]
Badane rośliny miały gęste skupienia krótkich białych cierni i liczne odrosty nadające kępie zaokrąglony zarys. Materiał pochodził ze szkółki w Almerii w Hiszpanii. Jako pierwotne eksplantaty zastosowano całe młode odrosty o średnicy 0,5–1 cm. Były to niewielkie rośliny mające już własny wierzchołek i areole. Ich późniejsze rozgałęzianie pozwalało mnożyć kultywar poprzez pąki boczne. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 760–761]
Pożywka, światło i znaczenie konkretnego etapu
Kultura wegetatywna była prowadzona na MS z witaminami, w 25 ± 1°C, przy szesnastu godzinach światła i ośmiu godzinach ciemności. Lampy dostarczały 45 µmol fotonów/m²/s w zakresie fotosyntetycznie czynnego promieniowania 400–700 nm. W każdym wariancie użyto 35 eksplantatów, a doświadczenia powtarzano trzykrotnie. Badano osobno utrzymanie pędów, pobudzanie odrostów i tworzenie korzeni. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 761–763]
Tabela 1 pracy określa pożywkę do utrzymania pędów jako MS z NAA 0,5 mg/l, kinetyną 0,3 mg/l i sacharozą 20 g/l. Do pobudzania odrostów dodawano GA₃ 5 mg/l na trzy dni, a do ukorzeniania ancymidol 5 mg/l oraz mniejszą ilość sacharozy, 10 g/l. Abstrakt podaje inne stężenie NAA, ilość cukru i numerację pożywek. Poniższe zestawienie odwzorowuje tabelę 1 oraz opis wyników, w których pożywki noszą oznaczenia MSM-1, MSM-2 i MSM-3. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 759, 763–766, tab. 1]
| Etap | Regulatory w MS | Sacharoza | Działanie w doświadczeniu |
|---|---|---|---|
| Utrzymanie pędów, MSM-1 | NAA 0,5 mg/l + KIN 0,3 mg/l | 20 g/l | Wzrost i utrzymanie materiału |
| Pobudzenie odrostów, MSM-2 | NAA 0,5 mg/l + KIN 0,3 mg/l + GA₃ 5 mg/l przez 3 dni | 20 g/l | Następnie wzrost bez GA₃ |
| Ukorzenienie, MSM-3 | NAA 0,5 mg/l + KIN 0,3 mg/l + ancymidol 5 mg/l | 10 g/l | Rozwój korzeni na odrostach |
NAA jest auksyną, kinetyna cytokininą, a GA₃ kwasem giberelinowym. Ich połączenie w tym materiale miało odmienne skutki niż podanie samej auksyny lub cytokiny. Autorzy odrzucali warianty, które wytwarzały dużo kalusu i nabrzmiałych tkanek. W ocenie materiału do dalszego mnożenia znaczenie miały więc liczba odrostów, wzrost, korzenie i zachowanie właściwej postaci pędów. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 762–765, tab. 2–4]
Krótki impuls GA₃ i wiele nowych odrostów
Do wydajnego pobudzania odrostów wykorzystano duże eksplantaty długości 3–4 cm i szerokości co najmniej 1 cm. Pędy musiały wcześniej urosnąć, aby mieć dostatecznie wiele areol zdolnych do rozgałęziania. Po trzydniowym traktowaniu GA₃ 5 mg/l wszystkie badane eksplantaty tworzyły odrosty. Po ośmiu tygodniach wynosiło to średnio 34,9 ± 5,9 odrostu na eksplantat, przy podanym w wynikach zakresie 28–46. Abstrakt opisuje ten rezultat jako osiągany w sześć do siedmiu tygodni. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 759, 761, 765, tab. 5]
Wyższa testowana dawka GA₃, 10 mg/l, również pobudzała odrosty na wszystkich eksplantatach, ale ich średnia liczba wynosiła 13,3 ± 5,6. Przy 1 mg/l odrosty wytwarzało 40 ± 2% eksplantatów, a bez GA₃ 4 ± 2%. Ocena skuteczności obejmuje więc liczbę odrostów oraz odsetek reagujących eksplantatów. Wariant 5 mg/l łączył wysoką liczbę odrostów z odpowiedzią wszystkich badanych eksplantatów. Rozwijające się odrosty pokrywały powierzchnię rośliny wyjściowej. Po ich oddzieleniu mogła ona wytwarzać dalsze partie. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 761, 765, tab. 5]
Autorzy określają główną drogę namnażania jako bezpośrednie uruchamianie pąków związanych z areolami. W tabeli dla najlepszego wariantu odnotowano jednak także kalus u około 10% eksplantatów. Jego sporadyczne współwystępowanie odróżniono od regeneracji nowych roślin poprzez kalus. Praca nie przedstawia badań molekularnych całego otrzymanego potomstwa, więc zachowanie wyglądu kultywaru opisuje kontrolę fenotypu, a nie dowód identyczności wszystkich sekwencji DNA. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 761, 765, 767–769]
Ukorzenienie i wyjście z kultury
Najwyższy odsetek ukorzenienia uzyskano na MSM-3 z ancymidolem. Wariant 5 mg/l dał 100% ukorzenionych pędów, podczas gdy kontrola w tabeli 7 dawała 40 ± 6%. Efekt sprawdzono dla pędów długości 1, 3 i 6 cm. Ancymidol hamuje biosyntezę giberelin. W doświadczeniu ograniczał wydłużanie części nadziemnej i wspomagał tworzenie systemu korzeniowego. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 766, 768, tab. 7]
Rośliny z rozwiniętymi korzeniami przenoszono do odkażonej mieszaniny piasku, torfu i perlitu. Wilgotność względna powietrza była stopniowo obniżana z 80% do 60%, a następnie 50%, przy dalszym przesadzaniu do większych pojemników. W wynikach podano 100% przeżycia po dwóch miesiącach aklimatyzacji. Metody obejmują natomiast czteromiesięczny przebieg i ocenę po tym okresie. Ten szczegół pozostaje rozbieżnością czasu oceny w publikacji. Osiągnięte przeżycie odnosi się do uprzednio ukorzenionych roślin. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 762, 766]
Kwiaty wymagają innego przygotowania
Do doświadczeń kwitnienia wybierano duże rośliny długości 4–6 cm. Przed zastosowaniem regulatorów poddawano je okresowi ograniczonej dostępności składników pożywki, nocnego chłodu 4–6°C i zmian długości dnia. W fazach światła temperatura wynosiła 25°C. Dla tego etapu podano strumień fotonów 450 µmol/m²/s, dziesięciokrotnie większy niż w kulturze wegetatywnej. Samo przygotowanie chłodem, pożywką i fotoperiodem nie doprowadziło do inicjacji kwiatów w opisanych próbach. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 761–762, 766–767]
Po przygotowaniu zastosowano paklobutrazol, kolejny inhibitor biosyntezy giberelin. Przy 1 mg/l inicjację kwiatów stwierdzono u 66 ± 6% eksplantatów. W tabeli 8 średnia liczba kwiatów na eksplantat wynosiła 1,40 ± 0,16. Dalsze zwiększanie dawki do 3 i 5 mg/l wiązało się ze spadkiem odsetka inicjacji do 21 ± 5% oraz 11 ± 4%. W kontroli i przy 0,3 oraz 0,5 mg/l kwiatów nie odnotowano. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 767, tab. 8]
| Paklobutrazol, mg/l | Eksplantaty inicjujące kwiaty, % | Kwiaty na eksplantat |
|---|---|---|
| 0 | 0 ± 0 | 0 ± 0 |
| 0,3 | 0 ± 0 | 0 ± 0 |
| 0,5 | 0 ± 0 | 0 ± 0 |
| 1 | 66 ± 6 | 1,40 ± 0,16 |
| 3 | 21 ± 5 | 0,37 ± 0,10 |
| 5 | 11 ± 4 | 0,24 ± 0,09 |
Tabela 8 opisuje odczyt po sześciu tygodniach, metody wspominają osiem tygodni, a abstrakt miesiąc traktowania i dalsze przeniesienie. Różnią się też długości przygotowania chłodem oraz kolejnych faz fotoperiodu. Wynik wskazuje skuteczny wariant u wcześniej przygotowanego kultywaru. Pełne odtworzenie kalendarza doświadczenia wymaga wyjaśnienia tych rozbieżności, dlatego nie zapisano go jako jednolitej recepty o pewnym czasie trwania. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 759, 761–762, 766–767]
Regulacja rozwoju i zakres doświadczenia
Jedna kombinacja regulatorów pobudzała odrosty, inna wspomagała ukorzenienie, a kwitnienie wymagało osobnego przygotowania i traktowania. Autorzy wiążą te rezultaty z kontrolą dominacji wierzchołkowej oraz równowagą regulatorów wzrostu. Szczegółowe wyjaśnienie kwitnienia poprzez zmiany endogennych hormonów pozostaje ich hipotezą, ponieważ stężeń tych hormonów nie mierzono w przedstawionej próbie. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 767–769]
Parametry dotyczą kultur tkankowych określonego kultywaru. Pożywka z cukrem, aseptyczne naczynie, kontrolowany fotoperiod i wielkość eksplantatu są częścią warunków wyniku. Rozwinięte odrosty oraz uzyskane kwiaty pokazują możliwość kierowania różnymi etapami rozwoju tej rośliny w laboratorium. Odtwarzanie takich procesów wymaga zarazem rozdzielenia produkcji pędów, ukorzenienia i kwitnienia przy analizie danych. [Lopez-Granero i wsp. 2023, s. 761–769]
Mass micropropagation and in vitro flowering of Mammillaria vetula ssp. gracilis var. Arizonica Snowcap
Lopez-Granero M., Arana A., Regalado J. J., Encina C. L., Mass micropropagation and in vitro flowering of Mammillaria vetula ssp. gracilis var. Arizonica Snowcap, Plant Cell, Tissue and Organ Culture, 2023, 155(3):759-771, doi: 10.1007/s11240-023-02597-1
Doświadczenia z odmianą uprawną Snowcap dotyczą uruchamiania odrostów z areol, doboru pożywek, ukorzeniania i przejścia do warunków szklarniowych. Autorzy porównują cytokininy, auksyny, krótkie traktowanie GA₃, sacharozę i ancymidol. Osobne doświadczenia łączą przygotowanie światłem i chłodem z paklobutrazolem w celu wywołania kwitnienia in vitro. Artykuł zawiera niezgodne szczegóły protokołu w abstrakcie, tabeli 1 i opisie etapów.
Plants of the World Online — Royal Botanic Gardens, Kew
Nazwy przyjęte, synonimy i rozmieszczenie. Cytowanie przy taksonie prowadzi do jego rekordu.
Dostęp 2026-10-08.

